37.3 F
Harrisburg
Thursday, December 29, 2022
spot_img

District 3 Power Rankings after Week No. 5

Class 6A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 6A playoffs.

1Cumberland Valley
4-10.801657
2Hempfield4-10.790133
3Central York4-10.757040
4Harrisburg3-10.754775
5Wilson4-10.728942
6Manheim Township3-20.703582
7William Penn3-20.685045
8Carlisle3-2 0.682865
9Dallastown3-20.677633
10Penn Manor3-20.661865
11Chambersburg2-30.606918
12Central Dauphin East2-30.582206
13Reading2-30.571077
14Red Lion2-30.558389
15Cedar Crest2-30.543605
16Central Dauphin1-40.528992
17J P McCaskey1-40.433053
18.Lebanon0-50.286686
19.York County School of Tech.1-40.247179

Class 5A:

The top 12 teams will advance to the District 3 Class 5A playoffs.

1.Solanco5-00.838267
2.Elizabethtown5-00.803125
3.Exeter Township5-00.774537
4.Gettysburg4-10.723179
5.Shippensburg4-10.715464
6.Garden Spot4-10.707591
7.Greencastle-Antrim3-10.672087
8.New Oxford4-10.663769
9.South Western3-20.648788
10.Ephrata3-20.639379
11.Spring Grove Area3-20.626551
12.Lower Dauphin3-20.610327
13.Dover3-20.576086
14.Governor Mifflin2-30.566356
15.Conestoga Valley2-30.553636
16.Waynesboro2-30.544438
17.Northern York2-30.534341
18.Cocalico2-30.527778
19.Warwick2-30.527364
20.Hershey2-30.526551
21.Muhlenberg2-30.502815
22.Cedar Cliff2-30.498483
23.Northeastern1-40.419742
24.Mechanicsburg1-40.410143
25.Palmyra1-40.377240
26.Red Land1-40.366853

Class 4A:

The top 10 teams will advance to the District 3 Class 4A playoffs.

1.Manheim Central5-00.749710
2. Lampeter Strasburg4-10.708961
3. East Pennsboro4-10.706493
4. Bishop McDevitt (3)3-10.681951
5. Twin Valley3-20.652853
6. Conrad Weiser3-20.594960
7. Milton Hershey3-20.577542
8. Eastern Lebanon County3-20.534330
9.Fleetwood2-30.514730
10. Susquehanna Twp.2-30.494588
11. Kennard Dale2-30.492130
12. Daniel Boone1-40.470453
13. Susquehannock2-30.450588
14. Big Spring2-30.442887
15. York Suburban2-30.430827
16.Northern Lebanon2-30.429709
17.Boiling Springs2-30.428147
18. James Buchanan2-20.420888
19. West York1-40.387280
20.Donegal1-40.383317
21.Octorara1-40.354116
22.Eastern York1-40.326244
23.Middletown0-50.228305

Class 3A:

The top 6 teams will advance to the District 3 Class 3A playoffs.

1.Wyomissing5-0 0.746818
2.Lancaster Catholic5-00.736663
3. West Perry5-00.723864
4.Hamburg5-00.705751
5. Schuylkill Valley3-20.551746
6. Upper Dauphin3-20.441236
7. Susquenita2-30.397326
8. Berks Catholic1-40.395243
9. Biglerville2-30.331168
10. Hanover (3)2-30.319029
11. Kutztown1-40.307916
12. Bermudian Springs1-40.277990
13. Littlestown1-40.260067
14. Pequea Valley0-50.225462

Class 2A:

The top 4 teams will advance to the District 3 Class 2A playoffs.

1.Camp Hill4-1 0.625210
2. Annville-Cleona3-2 0.524556
3. Trinity2-3 0.473011
4. Columbia2-30.428301
5. York Catholic2-30.409570
6. Delone Catholic2-30.409180
7. Newport0-50.224756

Class 1A:

The top 2 teams will advance to the District 3 Class 1A playoffs.

1. Steel-High4-1 0.650533
3. Fairfield1-3 0.271242
4. Halifax0-4 0.170926

Related Articles

Stay Connected

1,408FansLike
3,133FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles