53.3 F
Harrisburg
Monday, September 26, 2022
spot_img

District 3 Power Rankings after Week 9

Class 6A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 6A playoffs.

1Central York

9-00.818229 
2Harrisburg8-10.810223
3CD East7-20.775209
4William Penn7-10.770251
5Manheim Township6-30.736319
6Central Dauphin5-20.735992
7Wilson6-30.713673
8Carlisle6-30.694942
9Hempfield5-40.686726
10Cumberland Valley4-50.654753
11Dallastown5-40.631608
12Penn Manor5-40.613730
13Cedar Crest4-40.592074
14Chambersburg2-70.463585
15J.P. McCaskey2-70.417632
16Reading1-60.337890
17York County School of Tech.1-80.277602

Class 5A:

The top 14 teams will advance to the District 3 Class 5A playoffs.

1.Governor Mifflin6-00.869636
2. Shippensburg9-00.763757
3. Manheim Central8-10.749960
4. Spring Grove7-10.745727
5. Waynesboro7-20.710839
6. Cedar Cliff7-20.680749
7.Exeter Township6-30.671339
8. South Western6-30.664861
9. Warwick5-40.648938
10. Twin Valley6-30.634002
11. Gettysburg6-30.621985
12. Daniel Boone5-30.620390
13. Mechanicsburg5-40.586592
14. Lower Dauphin5-30.580695
15. New Oxford5-40.565057
16. Fleetwood5-40.559444
17. Ephrata5-40.553546
18. Palmyra5-40.536889
19. Solanco3-60.501808
20. Elizabethtown3-60.498648
21. Conestoga Valley3-60.497110
22. Red Lion2-70.462703
23. York Suburban2-60.414268
24. Red Land2-70.391256
25. Dover1-8 0.378399
26. Northeastern1-80.376351
27. Hershey1-80.368488
28. Muhlenberg0-90.310445
29. Lebanon0-90.254149

Class 4A:

The top 10 teams will advance to the District 3 Class 4A playoffs.

1.Berks Catholic6-20.719132
2. Bishop McDevitt7-10.717331
3. Lampeter Strasburg8-10.716128
4. Cocalico6-30.699926
5. Conrad Weiser7-20.673429
6. Northern York6-20.669477
7. Kennard Dale8-10.663135
8. Big Spring7-20.655081
9.Donegal6-20.638897
10. Octorara7-20.604121
11. Greencastle-Antrim4-50.516459
12. East Pennsboro4-50.512394
13. Susquehannock5-40.501300
14. Eastern Lebanon County3-50.457224
15. Garden Spot3-50.457127
16.Milton Hershey3-60.431974
17.Eastern York2-70.364120
18. Kutztown2-70.350997
19. James Buchanan1-50.302461
20.West York0-90.263396

Class 3A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 3A playoffs.

1.Wyomissing9-00.817455
2.Boiling Springs8-10.702242
3. Hamburg5-30.564045
4.West Perry4-50.524558
5. Middletown4-40.492346
6. Lancaster Catholic4-50.489181
7. Bermudian Springs4-50.451949
8. Northern Lebanon4-50.439932
9. Annville-Cleona3-50.432984
10. Schuylkill Valley2-70.411433
11. Hanover2-50.403842
12. Littlestown2-60.357603
13. Susquehanna Twp.0-90.306448
14. Pequea Valley1-70.251939
15.Biglerville0-80.218190

Class 2A:

The top 4 teams will advance to the District 3 Class 2A playoffs.

1.York Catholic8-00.698872
2. Columbia7-10.680037
3. Upper Dauphin7-10.645467
4. Susquenita5-30.522955
5. Trinity3-50.408202
6. Camp Hill3-60.392430
7. Newport2-70.312309

Class 1A:

The top 2 teams will advance to the District 3 Class 1A playoffs.

1. Steel-High7-10.707321
2. Fairfield5-30.479233
3. Delone Catholic5-40.463604
4. Halifax1-60.229542

Related Articles

Stay Connected

1,392FansLike
3,082FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles