74.2 F
Harrisburg
Saturday, June 15, 2024
spot_img

District 3 Power Rankings After Week 7

Class 6A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 6A playoffs.

1Cumberland Valley
6-10.816995
2Hempfield6-10.808608
3Harrisburg5-10.789866
4Central York6-10.786894
5Manheim Township5-20.748584
6William Penn4-20.704212
7Wilson5-20.695947
8Penn Manor4-30.658900
9Dallastown3-40.610663
10Carlisle3-40.591896
11Central Dauphin2-50.572295
12Cedar Crest3-40.554653
13Chambersburg2-50.528426
14Reading2-40.521073
15Central Dauphin East2-50.507982
16Red Lion2-50.481802
17J P McCaskey1-60.415669
18.Lebanon0-70.270584
19.York County School of Tech.1-60.233649

Class 5A:

The top 12 teams will advance to the District 3 Class 5A playoffs.

1.Solanco7-00.827639
2.Exeter Township7-00.762416
3.Gettysburg6-10.739404
4.Elizabethtown6-10.722862
5.New Oxford6-10.715852
6.South Western5-20.700494
7.Shippensburg5-20.680612
8.Spring Grove Area5-20.680607
9.Garden Spot5-20.640634
10.Dover5-20.638576
11.Conestoga Valley4-30.627503
12.Northern York4-30.614070
13.Lower Dauphin4-30.593520
14.Cedar Cliff4-30.587584
15.Ephrata4-30.584755
16.Greencastle-Antrim3-30.546110
17.Hershey3-40.533695
18.Cocalico3-40.528848
19.Governor Mifflin2-50.481054
20.Warwick2-50.475691
21.Waynesboro2-50.471685
22.Mechanicsburg2-50.456764
23.Red Land2-50.434761
24.Muhlenberg2-50.417268
25.Northeastern1-50.402748
26.Palmyra1-60.342252

Class 4A:

The top 10 teams will advance to the District 3 Class 4A playoffs.

1.Manheim Central6-00.736284
2. Lampeter Strasburg6-10.730808
3. Bishop McDevitt (3)5-10.716302
4. Twin Valley4-30.617964
5. East Pennsboro4-30.595951
6. Susquehanna Township4-30.572318
7. Milton Hershey4-30.569462
8. Eastern Lebanon County4-30.521208
9.Kennard Dale3-40.520886
10. Conrad Weiser3-40.492681
11. York Suburban3-40.453108
12. Fleetwood2-50.434082
13. Susquehannock2-50.420256
14. Daniel Boone1-60.418531
15. Donegal2-50.416323
16.James Buchanan2-30.398613
17.Boiling Springs2-50.398326
18. Eastern York2-50.381002
19. Northern Lebanon2-50.368847
20.Big Spring2-50.365666
21.West York1-60.361010
22.Octorara1-60.324195
23.Middletown0-70.235168

Class 3A:

The top 6 teams will advance to the District 3 Class 3A playoffs.

1.Wyomissing7-00.757220
2.Lancaster Catholic7-00.737662
3. West Perry7-00.727578
4.Hamburg6-10.627829
5. Schuylkill Valley5-20.606673
6. Upper Dauphin5-20.517186
7. Berks Catholic2-50.439617
8. Susquenita3-40.431183
9. Bermudian Springs3-40.394718
10. Littlestown3-40.382506
11. Biglerville3-40.375347
12. Kutztown2-50.342854
13. Hanover (3)2-50.285140
14. Pequea Valley1-60.277006

Class 2A:

The top 4 teams will advance to the District 3 Class 2A playoffs.

1.Trinity4-30.562641
2. Camp Hill5-20.560422
3. Annville-Cleona4-30.510177
4. Delone Catholic4-30.502115
5. York Catholic3-40.431032
6. Columbia2-50.367129
7. Newport0-70.233255

Class 1A:

The top 2 teams will advance to the District 3 Class 1A playoffs.

1. Steel-High4-10.642400
2. Fairfield1-50.262722
3. Halifax0-60.196479

Related Articles

[td_block_social_counter style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Stay Connected" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" facebook="4thdownmag" twitter="4thdownmag"]
- Advertisement -spot_img

Latest Articles