65.1 F
Harrisburg
Thursday, October 6, 2022
spot_img

District 3 Power Rankings after Week 8

Class 6A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 6A playoffs.

1Central York

8-0 0.817941  
2Harrisburg7-10.801745
3Central Dauphin5-10.780030
4William Penn6-10.772206
5CD East6-20.765931
6Hempfield5-30.718557
7Manheim Township5-30.716260
8Wilson5-30.696118
9Carlisle5-30.680800
10Dallastown5-30.665052
11Penn Manor5-30.644326
12Cumberland Valley3-50.618392
13Cedar Crest3-40.552936
14Chambersburg2-60.480031
15J.P. McCaskey2-60.438857
16Reading1-50.358998
17York County School of Tech.1-70.278168

Class 5A:

The top 14 teams will advance to the District 3 Class 5A playoffs.

1.Governor Mifflin6-00.857385
2. Shippensburg8-00.766937
3. Manheim Central7-1 0.744973
4. Spring Grove6-10.739293
5. Waynesboro6-20.698631
6. Warwick4-30.685517
7.Cedar Cliff6-20.664407
8. Exeter Township5-30.652465
9. South Western5-30.649150
10. Daniel Boone5-30.637977
11. Mechanicsburg5-30.624054
12. Twin Valley5-30.622292
13. Fleetwood5-30.605897
14. Gettysburg5-30.591354
15. Ephrata5-30.589872
16. New Oxford5-30.588075
17. Lower Dauphin4-30.550591
18. Conestoga Valley3-50.520997
19. Elizabethtown3-50.519273
20. Palmyra4-40.504619
21. Red Lion2-60.480865
22. Solanco2-50.472346
23. Red Land2-60.407877
24. Northeastern1-70.389307
25. Dover1-70.387627
26. Hershey1-70.376290
27. York Suburban1-60.350924
28. Muhlenberg0-80.315592
29. Lebanon0-80.249221

Class 4A:

The top 10 teams will advance to the District 3 Class 4A playoffs.

1.Lampeter Strasburg7-10.710599
2. Berks Catholic5-20.706598
3. Bishop McDevitt6-10.701872
4. Cocalico5-30.676884
5. Conrad Weiser6-20.669500
6. Northern York5-20.656017
7. Kennard Dale7-10.649100
8. Big Spring6-20.648078
9.Donegal5-20.625312
10. Octorara6-20.589910
11. East Pennsboro4-40.541681
12. Susquehannock5-30.527955
13. Eastern Lebanon County3-40.493015
14. Greencastle Antrim3-50.485762
15. Milton Hershey3-5 0.450504
16.Garden Spot2-50.415847
17.Kutztown2-60.377333
18. Eastern York1-70.305778
19. James Buchanan1-50.295944
20.West York0-80.253488

Class 3A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 3A playoffs.

1.Wyomissing8-00.818868
2.Boiling Springs7-10.699120
3. Hamburg5-30.570013
4.West Perry4-40.555479
5. Lancaster Catholic4-40.521833
6. Annville-Cleona3-40.466008
7. Middletown3-40.459339
8. Schuylkill Valley2-60.441741
9. Bermudian Springs3-50.424167
10. Northern Lebanon3-5 0.412120
11. Littlestown2-50.380887
12. Hanover2-50.362805
13. Susquehanna Twp.0-80.310452
14. Pequea Valley1-60.251016
15.Biglerville0-70.215874

Class 2A:

The top 4 teams will advance to the District 3 Class 2A playoffs.

1.York Catholic7-00.692409
2. Columbia6-10.663196
3. Upper Dauphin6-10.636948
4. Susquenita4-30.493412
5. Trinity3-40.442921
6. Camp Hill3-50.406796
7. Newport2-60.325784

Class 1A:

The top 2 teams will advance to the District 3 Class 1A playoffs.

1. Steel-High7-00.780648
2. Delone Catholic5-3 0.499896
3. Fairfield4-30.438555
4. Halifax1-50.240744

Related Articles

Stay Connected

1,394FansLike
3,096FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles