77.9 F
Harrisburg
Sunday, May 26, 2024
spot_img

District 3 Power Rankings after Week 8

Class 6A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 6A playoffs.

1Central York7-10.783207
2Cumberland Valley6-20.780664
3Hempfield6-20.768074
4Manheim Township6-20.754282
5Harrisburg5-20.747558
6Wilson6-20.722562
7William Penn5-20.715903
8Carlisle4-40.635530
9Penn Manor4-40.625726
10Central Dauphin3-50.623169
11Cedar Crest4-40.590117
12Chambersburg3-50.576069
13Reading3-40.573113
14Dallastown3-50.568002
15Central Dauphin East2-60.485228
16Red Lion2-60.460405
17J P McCaskey1-70.413591
18.Lebanon0-80.280093
19.York County School of Tech.1-70.222025

Class 5A:

The top 12 teams will advance to the District 3 Class 5A playoffs.

1.Solanco8-00.824404
2.Exeter Township8-00.762881
3.Gettysburg7-10.742009
4.New Oxford7-10.728859
5.Elizabethtown7-10.724079
6.South Western6-20.713661
7.Shippensburg6-20.696579
8.Dover6-20.653342
9.Garden Spot6-20.649876
10.Spring Grove Area5-30.632806
11.Cedar Cliff5-30.619734
12.Ephrata5-30.608016
13.Conestoga Valley4-40.589696
14.Northern York4-40.580186
15.Cocalico4-40.570975
16.Lower Dauphin4-40.558116
17.Governor Mifflin3-50.546898
18.Warwick3-50.536052
19.Greencastle-Antrim3-40.517165
20.Mechanicsburg3-50.514439
21.Hershey3-50.508646
22.Waynesboro2-60.447313
23.Red Land2-50.433915
24.Muhlenberg2-60.405370
25.Northeastern1-70.374922
26.Palmyra1-70.332436

Class 4A:

The top 10 teams will advance to the District 3 Class 4A playoffs.

1.Manheim Central7-0 0.748739
2. Bishop McDevitt (3)6-10.739950
3. Lampeter Strasburg7-10.735023
4. Milton Hershey5-30.601195
5. Susquehanna Township5-30.600409
6. Twin Valley4-40.575288
7. East Pennsboro4-40.564265
8. Kennard Dale3-50.493549
9.Eastern Lebanon County4-40.493294
10. York Suburban4-40.488822
11. Susquehannock3-50.478313
12. Conrad Weiser3-50.462563
13. Big Spring3-50.423893
14. Donegal2-50.420567
15. Fleetwood2-60.400502
16.Daniel Boone1-70.398772
17.Boiling Springs2-60.386734
18. Eastern York2-60.370378
19. West York1-70.353443
20.Northern Lebanon2-60.353238
21.James Buchanan2-50.338363
22.Octorara1-70.314205
23.Middletown0-80.246119

Class 3A:

The top 6 teams will advance to the District 3 Class 3A playoffs.

1.Wyomissing8-00.761967
2.Lancaster Catholic8-00.735194
3. West Perry8-00.725380
4.Schuylkill Valley6-20.614971
5. Hamburg6-20.569537
6. Upper Dauphin6-20.540305
7. Berks Catholic3-50.490712
8. Susquenita4-40.459545
9. Littlestown4-40.425141
10. Biglerville4-40.410524
11. Bermudian Springs3-50.373213
12. Kutztown2-60.324821
13. Hanover (3)2-60.281713
14. Pequea Valley1-70.267999

Class 2A:

The top 4 teams will advance to the District 3 Class 2A playoffs.

1.Trinity5-30.592909
2. Annville-Cleona5-30.535552
3. Delone Catholic5-30.533454
4. Camp Hill5-30.519975
5. York Catholic3-50.409780
6. Columbia3-50.405817
7. Newport0-80.234924

Class 1A:

The top 2 teams will advance to the District 3 Class 1A playoffs.

1. Steel-High6-10.679020
2. Fairfield2-50.339576
3. Halifax0-70.191401

Related Articles

[td_block_social_counter style="style8 td-social-boxed td-social-font-icons" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM4IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" custom_title="Stay Connected" block_template_id="td_block_template_8" f_header_font_family="712" f_header_font_transform="uppercase" f_header_font_weight="500" f_header_font_size="17" border_color="#dd3333" facebook="4thdownmag" twitter="4thdownmag"]
- Advertisement -spot_img

Latest Articles