47 F
Harrisburg
Sunday, November 27, 2022
spot_img

District 3 Power Rankings After Week 6

Class 6A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 6A playoffs.

1Cumberland Valley
5-10.801657  
2Hempfield5-10.790133
3Harrisburg4-10.757040
4Central York5-10.754775
5Wilson5-10.728942
6Manheim Township4-20.703582
7William Penn3-20.685045
8Dallaastown3-3 0.682865
9Carlisle3-30.677633
10Penn Manor3-30.661865
11Central Dauphin2-20.606918
12Cedar Crest3-30.582206
13Chambersburg2-40.571077
14Central Dauphin East2-40.558389
15Reading2-40.543605
16Red Lion2-40.528992
17J P McCaskey1-50.433053
18.Lebanon0-60.286686
19.York County School of Tech.1-50.247179

Class 5A:

The top 12 teams will advance to the District 3 Class 5A playoffs.

1.Solanco6-00.832836
2.Elizabethtown6-00.787736
3.Exeter Township6-00.773467
4.Gettysburg5-10.736583
5.Garden Spot5-10.705397
6.New Oxford5-10.699169
7.South Western4-20.677939
8.Shippensburg4-20.657775
9.Spring Grove Area4-20.657647
10.Lower Dauphin4-20.642124
11.Dover4-20.615428
12.Conestoga Valley3-30.602490
13.Greencastle-Antrim3-20.600371
14.Northern York3-30.579762
15.Hershey3-30.578420
16.Cocalico3-30.573853
17.Ephrata3-30.568002
18.Cedar Cliff3-30.555265
19.Governor Mifflin2-40.531436
20.Waynesboro2-40.504397
21.Warwick2-40.492895
22.Mechanicsburg2-40.480968
23.Muhlenberg2-40.448497
24.Northeastern1-50.390513
25.Red Land1-50.362013
26.Palmyra1-50.355447

Class 4A:

The top 10 teams will advance to the District 3 Class 4A playoffs.

1.Manheim Central6-00.747093
2. Lampeter Strasburg5-10.722036
3. Bishop McDevitt (3)4-10.705896
4. East Pennsboro4-20.635625
5. Twin Valley3-30.590551
6. Kennard Dale3-30.552530
7. Susquehanna Township3-30.536920
8. Conrad Weiser3-30.533003
9.Milton Hershey3-30.530334
10. Eastern Lebanon County3-30.487928
11. Fleetwood2-40.461712
12. Susquehannock2-40.439624
13. Daniel Boone1-50.436122
14. Boiling Springs2-40.414249
15. Eastern York2-40.401729
16.Big Spring2-40.395160
17.Northern Lebanon2-40.394259
18. York Suburban2-40.393535
19. James Buchanan2-30.389571
20.West York1-50.371568
21.Donegal1-50.358589
22.Octorara1-50.340200
23.Middletown0-60.236346

Class 3A:

The top 6 teams will advance to the District 3 Class 3A playoffs.

1.Wyomissing6-0 0.760678
2.Lancaster Catholic6-00.732955
3. West Perry6-00.730077
4.Hamburg5-10.612503
5. Schuylkill Valley4-20.575145
6. Upper Dauphin4-20.480665
7. Berks Catholic2-40.459556
8. Biglerville3-30.401478
9. Susquenita2-40.382608
10. Bermudian Springs2-40.351016
11. Littlestown2-40.320129
12. Hanover (3)2-40.307019
13. Pequea Valley1-50.296636
14. Kutztown1-50.281486

Class 2A:

The top 4 teams will advance to the District 3 Class 2A playoffs.

1.Camp Hill5-10.635112
2. Annville-Cleona4-20.556336
3. Trinity3-30.529621
4. Delone Catholic3-30.460903
5. Columbia2-40.392738
6. York Catholic2-4 0.382957
7. Newport0-60.229230

Class 1A:

The top 2 teams will advance to the District 3 Class 1A playoffs.

1. Steel-High4-10.646921
2. Fairfield1-40.270041
3. Halifax0-50.176832

Related Articles

Stay Connected

1,407FansLike
3,134FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles