67.9 F
Harrisburg
Monday, September 26, 2022
spot_img

District 3 High School Football Power Rankings after Week 7

Class 6A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 6A playoffs.

​​

1Central York

7-0 0.817841  
2Harrisburg6-1 0.803768
3Central Dauphin4-1 0.775811
4William Penn5-10.767873
5CD East5-20.757216
6Manheim Twp. 5-20.750123
7Dallastown5-20.704000
8Hempfield4-30.695190
9Wilson4-30.668135
10Carlisle4-30.654922
11Cumberland Valley3-40.646720
12Penn Manor4-30.619964
13Cedar Crest3-30.586016
14Chambersburg2-50.500531
15J.P. McCaskey2-50.466082
16Reading1-40.378977
17York County School of Tech.1-60.287036

Class 5A:

The top 14 teams will advance to the District 3 Class 5A playoffs.

1.Governor Mifflin5-00.848665
2. Shippensburg7-00.762956
3. Manheim Central6-10.735241
4. Spring Grove5-10.730218
5. South Western5-20.696692
6. Waynesboro5-20.676890
7.Warwick4-30.669177
8. Cedar Cliff5-20.635060
9. New Oxford5-20.632780
10. Ephrata5-20.631837
11. Exeter Twp.4-30.628342
12. Daniel Boone4-30.617546
13. Mechanicsburg4-30.607125
14. Twin Valley4-30.598892
15. Fleetwood4-30.589146
16. Gettysburg4-30.564486
17. Elizabethtown3-40.547815
18. Conestoga Valley3-40.546807
19. Palmyra4-30.537643
20. Lower Dauphin3-30.517033
21. Solanco2-50.474696
22. Red Land2-50.420034
23. Red Lion2-50.414110
24. Dover1-60.399937
25. Northeastern1-60.399180
26. York Suburban1-50.370083
27. Muhlenberg0-70.312671
28. Hershey0-70.283382
29. Lebanon0-70.255944

Class 4A:

The top 10 teams will advance to the District 3 Class 4A playoffs.

1.Berks Catholic5-1 0.758983
2. Lampeter Strasburg6-1 0.705625
3. Bishop McDevitt5-1 0.694208
4. Cocalico4-3 0.653285
5. Conrad Weiser5-20.650303
6. Northern York4-20.642042
7. Kennard Dale6-10.640483
8. Big Spring5-20.636656
9.Donegal4-20.599004
10. East Pennsboro4-30.585092
11. Octorara5-20.571771
12. Greencastle-Antrim3-40.516038
13. Susquehannock4-30.494717
14. Milton Hershey3-4 0.483069
15. Eastern Lebanon County2-40.447173
16.Garden Spot2-40.441544
17.Kutztown2-50.395696
18. Eastern York1-60.315958
19. James Buchanan1-40.300541
20.West York0-70.254043

Class 3A:

The top 8 teams will advance to the District 3 Class 3A playoffs.

1.Wyomissing7-00.822639
2.Boiling Springs6-10.682379
3. Hamburg5-20.613801
4.West Perry4-30.590004
5. Middletown3-30.500762
6. Annville-Cleona3-30.494231
7. Lancaster Catholic3-40.479446
8. Schuylkill Valley2-50.462083
9. Northern Lebanon3-40.442710
10. Hanover2-40.384649
11. Bermudian Springs2-50.368839
12. Littlestown1-50.323267
13. Susquehanna Twp.0-70.313871
14. Pequea Valley1-50.269968
15.Biglerville0-60.213541

Class 2A:

The top 4 teams will advance to the District 3 Class 2A playoffs.

1.York Catholic6-00.684185
2. Columbia5-10.648876
3. Upper Dauphin5-10.608607
4. Trinity3-30.473814
5. Susquenita3-30.446592
6. Camp Hill3-40.443294
7. Newport2-50.344261

Class 1A:

The top 2 teams will advance to the District 3 Class 1A playoffs.

1. Steel-High6-00.787705
2. Fairfield4-20.490964
3. Delone Catholic4-30.475140
4. Halifax1-50.261188

Related Articles

Stay Connected

1,392FansLike
3,082FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles